Haber & Etkinlikler

Çam Kese Böceği ile Mücadelemiz Başlıyor

Çam Kese Böceği ile Mücadelemiz Başlıyor

Kışın yaklaşmasıyla beraber yumurtalarından çıkan çam kese tırtılları kese örmeye başlamaktadır.

Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden bu tırtıllar aslında bir kelebek türüdür. Bu kelebeklerin tırtılları ülkemizdeki orman zararlısı böcekler açısından önemli bir yer işgal etmektedirler. Tırtılların üst kısımları açık kahverengi, yan tarafları sarımtrak esmer ve alt tarafları ise sarımtrak kahverenginde, vücutları bol kıllı; olgun tırtılları 35 - 40 mm boyundadır. Bu tür, yumurtalarını iki veya daha fazla ibreyi birleştirmek suretiyle, ağaçların alt dallarına gruplar halinde 150 - 300 adet yumurta koyar. Bir kese içinde bulunan tırtıl sayısı ortalama 280 adet olarak saptanmıştır. Olgunlaşan tırtıllar pupa olmak için toprağa iner ve koza örer.

Çam kese tırtılı ülkemizde önemli çam zararlısıdır ve bütün çam türlerinde rastlanır. Tırtıllar ağaçlardaki ibrelerin tamamını yiyerek zarar yaptığı ağaçları çıplak hale getirir. Üst üste birkaç yıl bu zararlının tahribatına uğrayan ağaçlarda boy büyümesi gerilemekte ve hacim kaybı olmaktadır. Ayrıca bu durum kabuk böcekleri ve diğer sekonder zararlıların gelmesine zemin hazırlamış olur.

Çam kese tırtıllarının üzerinde bulunan zehirli kıllar sebebiyle insanlarda ve hayvanlarda alerjik reaksiyonlar meydana gelmektedir. 4. ve 5. dönem tırtıllarda zehirli kıllar oldukça yoğun bulunur. Şubat, Mart ve Nisan aylarında keselerinden çıkarak beslenen çam kese tırtılları ile temas eden insanların derisinde ve solunum yollarında alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bu temas sadece tırtıla dokunmakla gerçekleşmez. Ağacın dallarında bulunan keselerin altında bulunmak, aynı zamanda rüzgar ile savrulabilecek kıllara maruz kalmak anlamına da gelir. Tırtılların aktif olduğu Nisan ve Mayıs aylarında keselerin bulunduğu ağaçların yakınlarındaki toprak da bu kıllarla bulaşık hale gelir.

Konukçusu olan ağaçların zayıf düşmesini engellemek ve insanların da tedirgin olmadan yeşil alanlarda zaman geçirebilmesi için Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü´ne bağlı Bitki Sağlığı ekipleri tarafından tırtılların popülasyonlarını azaltmak için zirai mücadele çalışmalarına ekim ayında başlamaktadır.
 

 

Haber Tarihi: 05.10.2017

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Güllerinizde yaprak bitlerini görürseniz ilaçlama yapınız.
Çim biçimlerini her hafta düzenli olarak yapınız.
Çimler arasındaki yabancı otları temizleyiniz.
Mayıs ayında çimlerde sulamayı sabah 06:00–09:00,öğleden sonra 16:00–20:00 saatleri arasında yapınız.
Yazlık mevsimlik çiçekleri bu ayda dikmeye başlayabilirsiniz.(Begonya,cam güzeli,kadife vs.)
Kaplı fidan dikimi her mevsim yapılabilir.
Kışlık mevsimlik çiçekler bu ayda sökülmeye başlanır.(Çuha çiçeği,menekşe çiçeği,şebboy vs.)
İlaçlamalarınızı yağışlı havalarda ve günün öğlen saatlerinde (10:00–16:00) yapmayınız.
Ligustrum (Kurtbağrı) gibi çit bitkileri bu ay budanabilir.
Ağaçlarda sulamaya başlanmalıdır.
Çim tohumu ekimini bu ayda yapabilirsiniz.
Yazlık mevsimlik çiçeklerin dikim yerleri hazırlayabilirsiniz.(belleme,çapalama,tırmıklama)
Çimlerinizi Azot ve Potasyum ağırlıklı gübreler ile gübreleyerek besleyiniz.
Hava durumuna göre çimlerinizi düzenli sulayınız.