Haber & Etkinlikler

İstanbul’da Cadde, Park ve Yeşil Alanlarda Kış Budama Çalışmaları

İstanbul’da Cadde, Park ve Yeşil Alanlarda Kış Budama Çalışmaları

Ağaçlar, kent içinde gelişimlerini doğal ortamları dışında sürdürmektedir. İstenilen formda ve sağlıklı gelişebilmesi için her bitki türü için belirlenen periyotlarda uygun budama yapılması zorunludur. Aksi takdirde ağaçlar rüzgar, fırtına ve yağmurlu havalarda kolayca kırılır veya devrilerek üzücü kazalara neden olurlar.

Kent ağaçlarında budama bitkinin, kalitesini, ömrünü, estetiğini ve hastalıklara karşı direncini olumlu yönde etkiler. Bu sebeplerden ötürü İstanbul Avrupa Yakası cadde, park ve yeşil alanlarında ağaçlara bakım budamaları rutin olarak yapılmaktadır.

Haber Tarihi: 14.02.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Sulama için akşam saatlerini tercih edin.
Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi sona ermiştir.
Çimlerin sararmış bölümlerini bu ay ellemeyin: Sıcak kavurup filizlenmeyi yok eder. Bunun için Eylül veya Ekim aylarını bekleyin.
Yeşil ağaççıkların, çalımsıların ve çit bitkilerinin budamalarına bu ayın ikinci yarısında başlanır. Bu bitkilerin her tarafının ışıktan yararlanabilmesi için yukarıdan aşağıya doğru genişleyen budama yapılmalıdır.
Pergola, bahçe kapısı kemerleri ve benzeri yerlere sardıran sarmaşıkları, ihtiyaç oranında budamak, gelişme yönlerini ve durumlarını gereğine göre kontrol altına almak mümkündür.
Ağustos sonu ile Eylül başı arası durgun gözaşısı zamanıdır.
Ayın 10–15 ine doğru yeni güllerin dinlenmeye alınmasına, yani yaz budamasının yapılıp, aynı zamanda sulamanın bir süre için kesilmesine başlanır.Böylece, gül fidanlarının normal gelişmeleri durdurulur ve dinlenme boyunca bitkiler, sonraki çiçek verme dönemi için besin ve güç biriktirirler.