Haber & Etkinlikler

Dişbudak Zararlısı olan Avrupa Dağ Tırtılı

Dişbudak Zararlısı olan Avrupa Dağ Tırtılı

İBB yeşil alanlarındaki dışbudak ağaçlarında kurumalara sebep olan Avrupa Dışbudak Dağ tırtılı Operophtera brumata (Linnaeus) - Winter moth-ash zararlısı mevsim itibariyle görülmeye başlanmıştır. Zararlı 2011 yılında tespit edilmiş olup geçmiş yıllarda mücadele yapılmayan alanlarda ciddi ağaç kurumaları görülmüştür. Bu nedenle böceğin mücadelesi önem arz etmektedir.Böcekle mücadele amacıyla İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bitki Koruma ve Zirai Mücadele Şefliği ekiplerince zararlyla mücedele çalışmasına başlanmıştır. Avrupa Dışbudak Dağ tırtılının  biyolojisi, zararı ve mücadele yöntemleri aşağıda verilmiştir.

TANIMI VE BİYOLOJİSİ

Erkek kelebekler renk olarak açık kahverengiden güneş yanığı rengine dönen renklerde olabilir ve dört kanatta küçük uzunlamasına saçaklı pullarla kaplı olduğundan ona tüylü bir görünüm kazandırmaktadır. Erkek kelebekler genellikle ışığı çok çekici bulduklarından sokak lambalarının veya tatil ışıklarının etrafında uçarlar. Dişiler ise gri olup, hemen hemen kanatsız olduğundan uçamazlar. Dişiler bir tür cinsellik feromonu salgılar ve erkek tırtıl sürülerini cezbeder. Dişiler genellikle ağaçların alt kısımlarında bulunur veya ağaç gövdelerinde koşuşturur, ancak her yerde görülebilir.

Ergin olacak Operophtera brumata tırtılları (olgunluk aşamasında) kasım ayı sonlarında topraktan çıkar ve ortam sıcaklığının ılıman olması halinde ocak ayında da aktif olmaktadır. Çiftleşme sonrasında dişiler yumurtalarını ağaçların kabuk aralarına veya altlarına, liken altlarına veya başka yerlere bırakabilir. İlkbaharda ortalama sıcaklığı yaklaşık 20°C olduğunda bırakılan bu yumurtalardan yavrular çıkar. Başlangıçta yumurtalar yeşildir ancak 3-4 hafta içinde turuncuya dönerler. Yumurta döllenmesi birçok konukçu bitkisinin tomurcuk patlaması zamanına veya hemen öncesinde meydana gelir. Yumurtadan çıkan larvalar ağaç gövdesine doğru tırmanır ve yaprak tomurcuklarına nüfus ederek beslenmeye başlar. Dişiler uçmaz, ancak çiftleşmeden sonra ağaçlara yumurtalarını bırakmaya devam eder. Birçok konukçu bitki için yumurta döllenmesi ilkbaharda tomurcukların çıkma zamanına denk gelir. Larvalar haziran ortalarına kadar beslenir. Kış sezonunu geçirmek için toprağa göç ederler.

ZARAR YAPTIĞI BİTKİLER

Daha önceki yıllarda İstanbul´da görülmeyip, 2011 yılında yeşil alanlardaki dişbudaklarda görülmeye başlamıştır. Böcek özellikle dişbudakta zarar yapar. Ayrıca meşe, elma, akçaağaç, oya, kiraz, yaban mersini, ladin, ormangülü, ıhlamur, karaağaç, kartopu gibi bitkiler konukçularıdır. Mayıs ayının başından itibaren yoğun olarak görülmektedir.

ZARAR ŞEKLİ

Larvalar bitkilerin yaprak, sürgün ve tomurcuklarını yiyerek zarar yapmaktadır. Yaprakta sadece yaprak damarları kalacak şekilde, tüm ağaca zarar verirler. Yumurtadan yeni çıkmış larvaların bazıları ağaç gövdelerine tırmanarak ipeksi iplikçikler bırakır; bu iplikçikler ise bunların havada kalmalarını sağlar. Larva bırakma yöntemine “balonlama” adı verilir. Larvalar ağaçtan ağaca geçmek için rüzgarında yardımıyla “balonlama” tekniğini kullanır ve bitkiden bitkiye geçmek için de ipeksi iplikçilerinden yardım alır. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra yeni kabaran tomurcuklarda (filizlerin) ve akçaağaç, meşe, dişbudak, elma, yabani elma, yaban mersini, kiraz gibi bitkilerin kabukları arasında kıvrılarak (yapraklar toplu halde bir yerde) beslenmeye başlar. Serin bahar şartları sebebiyle geciken yaprak genişlemesi zararı artırır.

MÜCADELE
MEKANİK MÜCADELE

Sonbahar mevsiminden kış başlarına kadar olan dönemde tırtılların ağaca tırmanmasını engelleyen veya ergin dişi kelebeğin ağaca tırmanmasına engel teşkil eden bazı ürünler vardır. Bu yöntem “ağaç bantlama” yöntemi olarak bilinir.

Ağaç bantlama için kullanılan ürünler genellikle plastik şeritlerin yapışkan bir madde ile ağaç yüzeyine sarılması ile yapışkan yüzey tırtılları veya ergin dişileri tuzağa düşürür.

Ekim ayında ağaç gövdelerine veya ağaç kazıklarının etrafına tutkal veya yapışkan yağ bantları türü malzeme sürmek dişilerin tırmanmasını keseceğinden ağaçlara yumurta bırakma aktivitesi azaltılabilir. Bunun yapışkan olması ve nisan ortalarına kadar da dökülmemesi gerekir.

Ayrıca birçok kuş, özellikle ağaçkakanlar, yavrularını ilkbaharda çok sayıdaki kış tırtılları ile besleyerek popülasyonu azaltır. Bu şekilde dişi kış tırtıllarını, üst resimdeki gibi onları toplamak veya ağaçlara tırmanmalarını önlemek için bir ağaç üzerine yapışkan bant uygulanabilir. Bu ağaca iki bant uygulanmasının sebebi ilk bandı geçen tırtılların ikinci bantta tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yukarıdaki yapışkan bandın yakından bir yüzey görüntüsü verilmiştir. Burada hem erkek hem de dişi erginler görülmektedir.

KİMYASAL MÜCADELE

Kışlık yağ spreylerinin ağaç gövdelerine ve dallarına sıkılması döllenmeden önce birçok kış yumurtasının öldürülmesine yardımcı olur. Kasım sonu ve aralık döneminde uygulanmalıdır.
Bacillus thuringiensis bir bakteri olup, kelebeklerin genç tırtıllarına yönelik çok etkilidir.

Etkili madde Adı Formulasyon Dozu
Bacillus thuringiensis 16000 IU/mg
 
EC 2 lt/100 lt su /ha
Chlorpyrifos-ethyl 480 g/l EC 100 cc/100 lt suya
Deltamethrin 50 g/l EC 25 ml/100 lt suya
 


 

Haber Tarihi: 08.05.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir.
Çim alanlarını düzenli biçme işlemi sona erer.
Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler.
Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer.
Salon bitkilerinin kışa hazırlık bakımlarının yapılması gerekir.
Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, kurumaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.
Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır.