Haber & Etkinlikler

Edirnekapı 15 Temmuz Şehitliği Tamamlandı

Edirnekapı 15 Temmuz Şehitliği Tamamlandı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşamını yitiren şehitlerimiz için Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından tarihi İstanbul Edirnekapı Şehitliğinde, şehitlik inşa edilmiştir.

15 Temmuz Şehitlik Anıtsal Giriş Kapısı, Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilen 15 Temmuz şehitlerinin unutulmamasını sağlamak, hatıralarını taze tutmak, kabirlerine anayoldan kolay ulaşımı sağlamak ve ana yoldan geçenlerin hafızalarını canlı tutmak amacıyla tasarlanmıştır. Eserin kapı ve tablo kaideleri, Türk İslam mimarisine sadık kalınarak doğal mermere oyma ve kabartma teknikleriyle vücut bulmuştur. Eserde ki tablolar 15 Temmuz gününü alegorik bir şekilde, yaşananları ise kronolojik sıra ile sağdan sola doğru tasvir etmektedir. Uygulama malzemesi doğal taşlar ve cam; uygulama tekniği ise mozaiktir.

Türkiye farklı kültürleri, düşünceleri, fikirleri barındıran bir toprak ve onu en iyi anlatacak olanda mozaik fikrinden yola çıkılarak yapılan bu çalışma, 15 Temmuz günü yaşananları, halkın demokrasisine nasıl sahip çıktığını gösteren bir anıt niteliğindedir.

Resimler, görüntüler, anıtlar hepsi birer kitap gibidir. Bir konusu, giriş- gelişme ve sonuç üçlemesiyle toplum kültürünü şekillendirir ve diri tutar. Bu çalışma da yaşanılanları giriş gelişme ve sonuç bölümleri olarak okuyabiliyoruz. Sağ baştan başlayarak ayrı mekanlarda geçmiş olayları bir tablo gibi birleştirip akıcı bir görüntü sağlanmıştır.

Kalplere işleyen, duyguları kabartan aziz bayrağımızın kan kırmızısı renginin hakim olduğu çalışma, gri tonlarla o günün kahramanlarının zorlu mücadelesini herkese hissettirmektedir.

15 TEMMUZ ŞEHİTLİK ANITSAL GİRİŞ KAPISI MERMER ÖZELLİKLER

  • Kapının bütün mermerleri Marmara Mermeridir ve homojen renktedir.
  • Bu homojen renkteki Marmara Mermeri İstanbul’un 4 mevsimine dayanıklı bir mermerdir.
  • Kapının mermerleri dayanıklılığı ve ömrünün uzun olması için masif mermerlerden imal edilmiştir.
  • Kapının görselliği ve işçiliği ecdadın eserlerine uygun şekilde yapılmıştır.
  • Kapının üzerinde ki başlık ve kitabesi mermere kabartma tekniğiyle imal edilmiştir.
  • Kitabede ki ayetin yazım şekli hat sanatı çerçevesinde yazılıp mermere nakşedilmiştir.
  • Kapının montajı ömrünün uzun olması göz önüne alınarak ankraj ve harç beraber kullanılarak mekanik olarak uygulama yapılmıştır.

Haber Tarihi: 13.07.2017

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Hastalık veya başka nedenlerle bozulan yerlerin ekme,yama,rulo yoluyla tamamlanması yapılabilir.
Sonbahar gübrelemesi son haftadan itibaren verilmeye başlanır.
Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur.
Çim alanların sonbahar bakımı,bu ay da başlanabilir.