Haber & Etkinlikler

Engelli Bireyler İçin Erişilebilir Spor Parkı Çırpıcı Parkında Hizmete Girdi

Engelli Bireyler  İçin Erişilebilir Spor Parkı Çırpıcı Parkında Hizmete Girdi

 İBB ´den çok güzel bir hizmet daha !

Engelli bireyler için Erişilebilir Spor Parkı 29 Haziran Pazartesi günü İBB Çırpıcı parkında hizmete girdi.

Tekerlekli sandalyeli sporcuların salon sporunu açık alanda ve sokakta yapma talepleri doğrultusunda İBB Çırpıcı parkı içindeki 2 basketbol sahası Erişilebilir Spor parkı olarak düzenlendi.
Pandemi sürecinde spor salonlarının kapalı olması nedeniyle spordan uzak kalan tekerlekli sandalye basketbolcuları ile takımı olmayan engelli basketbolcuların bireysel olarak antrenman yaptıkları alanda ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniyle açık basketbol alanını tamamen Erişilebilir spor alanı haline getirerek güvenli,sağlıklı ve konforlu şekilde spor yapabilmeleri sağlandı.

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ´nun ;
- ´Bir kentte engellilerin erişilebilirlik sorunu varsa, mimari engeller varsa o kentin vicdanı yoktur, biz kentimizi vicdanlı bir kent yapmak için erişilebilirliği azami ölçüde sağlayacağız´ sözü ve hedefi doğrultusunda devam eden çalışmaların sonuçlarından biri olan Erişilebilir Spor Parkı için görüşmelerle oluşturulan yol haritası ve imalatlar çok kısa sürede tamamlandı.

Engelli sporcularla yerinde toplantı yapılıp talepleri dinlendi, TSE erişilebilirlik standartlarına göre uygulamalar değerlendirildi.

IBB Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Murat Kalkanlı, Park Bahçe ve Yeşil alanlar Daire Başkanı Sn. Prof.Dr. Çağatay Seçkin ve Avrupa yakası Park bahçeler Müdürü Sn. Ziya Duman ile görüşmeler yapıldı. Yöntem belirlendi.
Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü hızlıca çalışmalara başladı ve IBB Çırpıcı erişilebilir spor parkı tamamlandı.

1- Basketbol sahalarının girişleri erişilebilir hale getirildi,

2- Basketbol sahalarının telleri değişti,

3- Etraftaki direkleri boyandı,

4- Potalar boyandı, fileler değişti,

5- Bozuk zemin yenilendi ve akrilik boyandı,

6- Yönlendirme tabelaları takıldı,

7- İki saha arasındaki alanda bulunan Piknik masaları değişti,

8- Tekerlekli Spor Sandalyeleri için depo ahşap olarak yapıldı,

9- Kıyafet değiştirme odası ahşap olarak yapıldı,

10 - Erişilebilir lavoba - wc düzenlendi.

29 Haziran Pazartesi günü saat 14.00 de Engelli sporcu arkadaşlarımızla ÇIRPICI ERİŞİLEBİLİR SPOR PARKINDA buluşup tesisin kullanımını görüp fiziksel ve sosyal mesafeli olarak yaptıkları antrenmanlarını izledik.

Diğer il ve ilçelerde de yapılmasına örnek olacak bu tesisin yapımı ve düzenlenmesi için irade kullanan tüm yöneticilere ve emek veren çalışanlara engelli spor camiası ve aileleri adına teşekkür ederiz.

 

Haber Tarihi: 02.07.2020

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Yeşil ağaççıkların, çalımsıların ve çit bitkilerinin budamalarına bu ayın ikinci yarısında başlanır. Bu bitkilerin her tarafının ışıktan yararlanabilmesi için yukarıdan aşağıya doğru genişleyen budama yapılmalıdır.
Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi sona ermiştir.
Ayın 10–15 ine doğru yeni güllerin dinlenmeye alınmasına, yani yaz budamasının yapılıp, aynı zamanda sulamanın bir süre için kesilmesine başlanır.Böylece, gül fidanlarının normal gelişmeleri durdurulur ve dinlenme boyunca bitkiler, sonraki çiçek verme dönemi için besin ve güç biriktirirler.
Ağustos sonu ile Eylül başı arası durgun gözaşısı zamanıdır.
Çimlerin sararmış bölümlerini bu ay ellemeyin: Sıcak kavurup filizlenmeyi yok eder. Bunun için Eylül veya Ekim aylarını bekleyin.
Sulama için akşam saatlerini tercih edin.
Pergola, bahçe kapısı kemerleri ve benzeri yerlere sardıran sarmaşıkları, ihtiyaç oranında budamak, gelişme yönlerini ve durumlarını gereğine göre kontrol altına almak mümkündür.