Kent Ormanlarımız » Bentler Tabiat Parkı

Bentler Tabiat ParkıK. Orman İlçesiSarıyerK. Orman AdıBentler Tabiat ParkıHaritaŞehir Rehberi haritasında görüntülemek için tıklayınız.

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak Kent Ormanları´nın bakım ve onarımı işi kapsamında Belgrad Ormanında Bentler Tabiat Parkı´nda  hizmet vermekteyiz.

Bentler Tabiat Parkı; Belgrad Ormanındaki en güzel Tabiat Parklarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla birbiri ardına inşa edilen Topuzlu Bendi(1750), Valide Bendi (1796) ile Sultan Mahmut (II) Bendi (1839) burada bulunmaktadır.

Bentler Tabiat Parkı; en eski mesire yeri olarak da hizmet ettiğinden ve tarihi bentlere ev sahipliği yaptığından dolayı önem verilmesi gereken Tabiat Parklarının başında gelmelidir.

16,30 ha alanı olan bu Tabiat Parkında; namazgah, güzel piknik alanları, tuvaletleri ve çocukları hem eğlendirecek hem de eğitecek birbirinden özel aletlerin bulunduğu bir çocuk oyun alanı mevcuttur. Ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve dağ bisikleti ile gezinti yapılabilecek patika yollar her mevsim ayrı güzellikler sunar. Topuzlu Bendinin etrafında yürüyüş yapmak ayrıca keyiflidir.

Bentler Tabiat Parkı; Belgrad Ormanları´nın Bahçeköy girişinden hemen sağa dönen asfalt yol ile çok rahat bir ulaşım imkanına sahiptir.