Kent Ormanlarımız » Kömürcü Bendi Tabiat Parkı

Kömürcü Bendi Tabiat ParkıK. Orman İlçesiSarıyerK. Orman AdıKömürcü Bendi Tabiat ParkıHaritaŞehir Rehberi haritasında görüntülemek için tıklayınız.

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak Kent Ormanları´nın bakım ve onarımı işi kapsamında Belgrad Ormanında Kömürcü Bendi Tabiat Parkı´nda hizmet vermekteyiz.

Kömürcü Bendi Tabiat Parkı; Belgrad Ormanındaki en eski bent olan Kömürcü Bendi’nin üst kısmında bulunmaktadır. Kömürcü Bendi ´Karanlık Bent´ olarak da bilinir ve 2. Osman tarafından 1620´ de Kağıthane deresiyle buluşan Topuz Dereciği üzerine inşa edilmiştir.

Geyik Üretme Sahası; Kömürcü Bendin bitişiğine tesis edilmiştir. Tabiat Parkı İçerisinde eskiden Alabalık Üretme İstasyonu ve Pekin Ördeği Üretme Tesisleri bulunmaktaydı, ancak günümüzde bu tesisler faaliyet göstermemektedir.

Kömürcü Bent etrafı sık ağaçlarla çevrili yapraklı ormanların en güzeli Kayın Ormanları ile iç içe vaziyettedir ve Tabiat Parkının civarında yürüme mesafesinde halkın rağbet ettiği sakin dinlenme alanları mevcuttur.

2,90 ha alanı olan bu Tabiat Parkında; güzel piknik alanları, tuvaletleri ve çocukları hem eğlendirecek hem de eğitecek birbirinden özel aletlerin bulunduğu bir çocuk oyun alanı mevcuttur.

Kömürcü Bendi Tabiat Parkı; Belgrad Ormanları´nın Bahçeköy girişinden sonra gelen Neşet Suyu ve Falih Rıfkı Atay mesire yerlerini takiben gidilir.