Kent Ormanlarımız » Neşet Suyu Tabiat Parkı

Neşet Suyu Tabiat ParkıK. Orman İlçesiSarıyerK. Orman AdıNeşet Suyu Tabiat ParkıHaritaŞehir Rehberi haritasında görüntülemek için tıklayınız.

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak Kent Ormanları´nın bakım ve onarımı işi kapsamında Belgrad Ormanında Neşet Suyu Tabiat Parkı´nda hizmet vermekteyiz.

Neşet Suyu Tabiat Parkı; Adını Müderris Neşet Bey’den (1881-1929) alan serin suyun etrafında kurulan önemli bir Tabiat Parkıdır.

Ulaşım kolaylığı ve konumu itibarıyla yılın dört mevsimi, haftanın yedi günü tabiat severlerin akınına uğrar. Büyükbendin etrafını dolaşan 6 km uzunluğundaki koşu parkuru, uygun piknik alanları, kafeteryası ve otoparkları ile İstanbullular için ideal ortam sunar.

Neşet Suyu Tabiat Parkı zengin flora ve faunası ile doğa bilimcilere hizmet vermektedir. Neşet Suyu zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Aynı zamanda dereleri ve 1724 yılında III.Ahmet tarafından yaptırılan Büyükbent görülmesi gereken yerlerdir.

67,47 ha alanı olan bu Tabiat Parkında günübirlik piknik alanları, tuvaletler, giyinme kabinleri, çeşmeler, mescit ve çocukları hem eğlendirecek hem de eğitecek birbirinden özel aletlerin bulunduğu bir çocuk oyun alanı mevcuttur.

Neşetsuyu özellikle sporcuların ve yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir Tabiat Parkıdır. Neşetsuyu Tabiat Parkı Belgrad Ormanı içerisinde İstanbul halkı tarafından en çok tercih edilen Parkların başında gelmektedir.

Neşetsuyu Tabiat Parkına Levent , Maslak, Sarıyer yönünden gelenler Bahçeköy tabelalarını takip ederek gelebilirler. Bahçeköy’e mesafesi 2,5 km´dir. Eyüp –Kemerburgaz yönünden gelenler Bahçeköy-Kemerburgaz yolundan da Neşetsuyu’na gelebilirler. Kemerburgaz’a mesafesi 12 km’dir. Levent-Maslak- Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametlerinden giriş yapılan Belgrat Ormanları´nda tabelalar size yön verecektir. Her iki yönden ortalama 3 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra Neşet Suyu´na varılabilir.