Korularımız » Emirgan Korusu

Emirgan KorusuKorunun İlçesiSarıyerKorunun AdıEmirgan KorusuHaritaŞehir Rehberi haritasında görüntülemek için tıklayınız.

Emirgan Korusu 429.537,80 m2 olup, 6 adet Çocuk Oyun Alanı,5 adet Fitness Alanı, 1300m Yürüyüş Parkuru, 5 adet Süs Havuzu, Basketbol Sahası, Masa Tenisi Alanı, Çocuk Köyü, 1 adet 10 yaş üstü çocuklar için Skyword, Piknik Alanı ve 3 adet Restoran bulunmaktadır.

Emirgan Korusu bu adını Emirgun Han´dan almaktadır. Korunun eski adı Ferudun Bahçesidir. 1583 de ölen nişancı Ferudun Bey ´in burada bir malikanesi olduğu bilinmektedir. IV. Murat (1623–40), Revan muhasarasında bu kaleyi kendisine teslim eden Emirgune Han´ın oğlunu musahip yapmış ve ona diğer bazı emlakla beraber Feridun Bahçesini de vermiştir. Burada Emirgun Han için özel bir köşk ve bahçeler yapılmıştır. 1641 de Emirgun Hanın katlinden sonra bu arazi bir kaç el değiştirmiştir. I.Abdülhamit devrinde (1774–89), son sahibi şeyhülislam Mehmet Esat Efendiden kalan bu yerde yeni bir cami (Emirgan Camii), çeşme, dükkanlar, hamamlar inşa ederek bir köy kurulmuştur. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan Emirgan Korusu, İstanbul´un ünlü korularından birisi olup, Boğaz´ın Avrupa yakasında, Baltalimanı ile İstinye arasında yer alan Emirgan semtinin kuzey batısında yamaçlar ve sırt üzerinde yer almaktadır. Yüksek duvarlarla çevrili olan, Koruda Boğaz´ın görünümü çok güzeldir. tepeye yakın yerde birbiriyle bağlantılı iki gölet, iki su aynası koruya güzellik kazandırmıştır. Göletlerin üst kenarında kaskad–grotto´lar yükselir, küçük patika, merdivenler ve köprülerle mağaraya girilir, çıkılır. Koruda Hidi´ den kalma 3 binadan birincisi ´Sarı Köşk´tür. 1979 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu´nca restore edilerek bir katı ve bahçesi kafe olarak açılmıştır. İkinci yapı, ´Pembe Köşk´ olup, bu bina da 1982 yılında restore edilerek, alt katı kafe, üst katı Boğaziçi müze evi ve Boğaziçi kitaplığı olarak halka açılmıştır. Üçüncü yapı ise ´Beyaz Köşk´tür. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu´nca restore edilerek klasik müziğin icra edildiği bir kompleks haline dönüştürülmüştür.