10.02.2015

DIEFFENBACHIA (DİFENBAHYA)

 

1 - GENEL ÖZELLİKLERİ:
Difenbahya yılanyastığıgiller familyasından çok fazla türü olan bir bitkidir. Otellerde, alışveriş merkezlerinde, işyerlerinde ve evlerimizin oturma salonlarında göz alıcı yaprakları için tercih edilen salon bitkisidir. Geniş yapraklara sahip olduğu gibi küçük yapraklı olanları da vardır. Belirli aralıklar ile alt yapraklarını dökerek gövde ortaya çıkar ve yeni yapraklar teşkil eder. Yaprakları üzerinde krem veya beyaz renkler yamalı şekilde bulunur. Gövdeleri kalın olup 5m kadar boylanabilirler. Bu bitkilerin yapraklarının veya her hangi bir bölümünün kesilmesi, kırılması sonucu ortaya çıkan özsuyun toksik nitelikleri vardır. Ağız ve boğazımızı yakabilir, aynı zamanda cildimize temas ederse tahrişe neden olur. Bu bitki ile çalışırken derimize temasını önlemek için eldiven giymeliyiz. Küçük çocukların bu bitki ile temasını önlemek gerekir. Bakımının kolay olması ve kullanıldığı alanlarda yer seçmemesinden dolayı çok tercih edilen bir bitkidir. Dünyada çok yaygın kullanılmasının nedeni çok kolay basit bir şekilde çoğaltılmasıdır. En çok kullanılan türleri;
Dieffenbachia “Tropic snow”
Dieffenbachia “Camillia”
Dieffenbachia “Picta”
Dieffenbachia “Vesuvius”
Dieffenbachia “Mars”
Dieffenbachia amoena

Dieffenbachia “Tropic snow” türü en gösterişli ve büyük olanıdır. Yaprakları büyük alacalı, beyaz ve yeşil renktedir. Beyaz renk yaprak yüzeyinde karmaşık olarak dağılmıştır. Yaprak damarı beyaz renktedir. Bitkimiz yaklaşık olarak 6m kadar boylanabilmektedir.

                                                                                                                                            

Dieffenbachia “Camillia” türü oval şekilde yaprak yapısına sahiptir. Yaprakları oval, kenarları parlak yeşil renktedir. Yaprak içi ise fildişi- beyaz çizgilerle kendini gösterir.

Dieffenbachia “Picta” bu türde çok fazla bilgiye rastlamasam da yaprakları çok dekoratif olduğundan tercih edilen bir türdür.

 

Dieffenbachia “Vesuvius” çok hafif, yaprakları neredeyse tamamı beyaz renktedir. Açık yeşil renk, yaprak üzerine serpilmiştir. Bu tür oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Yaprakları dar – uzundur uçları sivridir.

Dieffenbachia “Mars” bu tür çok dekoratif yapraklara sahiptir. Yaprakları genellikle kremsi beyaz alacalı yeşil renkte olduğu gibi yivli koyu yeşil benekli yapıda yapraklara sahiptir. Ayrıca yaprakları kürek şeklinde olup, 45 cm uzunluğundadır.

Dieffenbachia amoena bitki 5 – 6 m kadar boylanabilen geniş ve gür yapraklara sahiptir. Yaprakları koyu yeşil, ana damarların etrafında beyaz renklerde dağınık desenlere sahiptir.

                                                                                                                                            
2 - SAKSI DEĞİŞİMİ:
Difenbahyalar için kullanılacak saksı toprağına pomza taşı veya perlit karıştırılmalı, hava gözenekleri fazla karışım toprak kullanılmalıdır. Toprak karışımına yanmış hayvan gübresi ve yaprak çürüğü karıştırılması gelişimine faydalı olacaktır. Toprağı sıkı ve ağır olmamalıdır. Yaprakları çok büyük olan bitkilerin devrilmemesi için saksının içerisindeki toprağın sıkıştırılması iyi olur. Ancak çok fazla sıkışan toprak içerisinde kökler havasız kalır ve iyi bir gelişme göstermeyebilir. Gelişme dönemin başlamadan saksının değiştirilmesi gerekir.

 

3 - SULAMA GÜBRELEME:
Bitkimizin üst toprağının elimiz ile muayene ederek hafifi nem hissedildikten sonra su verilmelidir. Yani toprağın üst tarafını az kuruduktan sonra bitkimiz bol bol sulanmalı, saksısında su biriktirilmemelidir. Aşırı sulama yapılmamalı ancak toprağı da çok kurumamalıdır. Yapraklarına kireç içermeyen su püskürtülmesinden hoşlanır. Her bitki gibi difenbahyada kışın sulanması azaltılmalıdır. Bitkimize ilk yıl gübre verilmeyebilir. Çok fazla beslenmede yapraklarında yanıklar oluşabilir. İkinci yıldan itibaren ayda bir defa gübre verilmeli, üçüncü yıl toprağının değiştirmek bitkimiz için daha faydalıdır.

 

4 - IŞIK SICAKLIK:

Difenbahyayı dolaylı ışık alan kuzey yada doğu yönüne bakan yerlere konumlandırılmalıdır. Çok fazla direk güneş ışığı yaprakların küçük olmasına ve sararıp dökülmesine neden olur. Pencere önlerine yerleştirilecek olursa güneşi tül yardımı ile önlemek yada pencereden biraz uzak bir yere yerleştirilmelidir. Çok fazla aydınlık bir ortam ister eğer yapraklarda renk değişimi oluşmaya başlamış ise ışık yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bu durumda bitkimizin yerini tekrar kontrol etmeliyiz. Havadar ve esintili yerlerde iyi gelişme gösterir. Kışın bulunduğu ortamın sıcaklığı 50oC altına düşmemeli ve bulunduğu yer serin olmamalıdır. Bu durumda eski yaprakları sararıp dökülebilir. Ev ortamları havalandırılırken soğuk hava akımına maruz bırakılmamalıdır. Sıcak havalarda gelişimine devam eder.

 

5 - BUDAMA ÇOĞALTILMA:
Bitkimizin budamaya ihtiyacı yoktur. Sadece bozulmuş olan yaprakların bitkiden uzaklaştırılması ve ana gövdeden yeni bitkiler elde etmek için 10 – 15 cm boyunda çelik parçalar elde etme amacıyla yapılır. En kolay çoğaltma yöntemi ana gövdeden elde edilen çeliklerdir. Bu parçalar 1/3 toprağa gömülerek köklenmesi sağlanabilir. Ayrıca kökten ayırma yöntemi kullanılarak bitkimiz çoğaltılabilir. Bu ayırma yönteminde kökteki sürgünler fazla ayrılmamalıdır. Bu şekilde ana bitkimizden yeni bitkiler elde edilmiş olur.

 

 

6 - HASTALIK ZARARLILAR:
Aşırı sulama yapılarak saksısında su birikirse çürümelere neden olur. Bu bitkinin suya ihtiyaç duyduğu zamanı iyi belirlemek ve ihtiyaç duyduğunda su vermek gerekir. Yaprak altlarında akar zararları ve yine yapraklarda bit zararları görülebilir.

                                                                                                                                                                                                                      

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Çim alanlarını düzenli biçme işlemi sona erer.
Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler.
Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir.
Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer.
Salon bitkilerinin kışa hazırlık bakımlarının yapılması gerekir.
Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır.
Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, kurumaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.