Süreyya ALTUNIŞIK
Ziraat Mühendisi
sureyya.altunisik@ibb.gov.tr
19.04.2013

Doğru Sulama Bir Çok Çim Problemini Önleyebilir

Çim problemleri çoğunlukla kötü kültürel uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Mükemmel çimler mucizelerle gerçekleşmez; onlar uygun toprak şartlarında doğru ışık, nem ve beslenmeyle elde edilir. Mantar hemen hemen tüm ciddi çim hastalıklarına sebep olur.

Mantar rüzgarda, suda, biçme aletlerinde veya çim kırıntılarla mikroskobik sporlar şeklinde yayılır. Bu sporlar uygun nem ve sıcaklık şartlarında büyüler ve ciddi zararlara sebep olurlar.

Çim hastalıklarını kontrol etme stratejileri arasında aşağıdaki maddeler sayılabilir:

 1. Doğru sulama. Şu anda çimler haftalık yaklaşık 3.17 cm neme ihtiyaç duyar. Genellikle, derin ve sık olmayan sulamalar hastalık kontrolüne yardımcı olur. Eğer çimleriniz geçmişte çim hastalıklarına maruz kalmışsa akşamları sulamaktan kaçınınız.

 2. Keçeleşmeyi kontrol ediniz. Keçeleşme tabakası ölü ot kırpıntıları değildir. O bölge toprakla çim köklerinin altı arasında kalan bölgedir. Tırmıklama tabakası yastıklamaya yardımcı olması ve otları izole etmesi için yaklaşık 1.27 cm kalınlığında olmalıdır. Eğer kalınlık 1.27 cm’ den büyükse bunu parçalamak için havalandırma makinesi kullanınız. Derin tırmıklama kalınlıkları bazı çim problemlerinin etkisini artırır.

3. Farklı Çim karışımları ekiniz. Çim çeşitlerinin hastalıklara karşı hassasiyetleri değiştiğinden çim karması ekmek bazı hastalıklarını önleyecektir. Tek türdeki bir çimin bir tek kültürü belirli hastalıkların patlamasına maruz kalabilir.

4. Dikimden önce iyi bir drenaj sağlayınız. Su toplanan yerlerdeki düşük lekeler drenajlı çok sorunlara sahip olacaktır. Yüksek lekeler ise yeterince su alamadıklarından stres altına girecektir.

5. Çiminizi derin kesmeyiniz. Poa pratensis genellikle 6,35-7,5 cm kesilir. Yeterince sık kesiniz ki, her kesimde yaprak yüzeyinin 1/3´ten fazlasını kesmeyiniz.

6. Çimleri uygun (adapte oldukları) yerlere dikiniz. Sınırlı hava hareketinin olduğu bölgeler, gölgeli alanlar veya kışın kar toplanan alanlar hastalık sorunları olabilecek alanlardır.

7. Doğru gübreleyiniz. Azot gübresini yoğun uygulamadan kaçınınız. Çimin büyüme çevrimini dengelemek amacıyla kükürt kaplı üre gübresi gibi yavaş çözünen gübreler kullanınız veya daha sık aralıklarla hafif oranda çözülebilen gübreler kullanınız.Su depo eden dokular hastalık patojenlerinin istilasına karşı daha hassastırlar.

8. Çiminize baskı/stres yapmaktan kaçınınız. Çimlerdeki stresin çeşitli kaynakları olabilir. Böcek hasarı, herbicid hasarı, yoğun trafik ve su eksikliği çiminizin yoğun strese girmesine yol açabilir. Stres altındaki çimler hastalık patlamalarına karşı son derece hassastırlar.

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Bitkilerinize ilkbahar gübrelemesi yapabilirsiniz
Çim alanlarda biçme işlemi yapabilirsiniz
Çimler Mart ayında daha hızlı büyümeye başlar.
Havaların sıcaklık durumu ve bitkilerin su isteğini gözlemleyerek, gerekirse sulama yapabilirsiniz
Çim alanlarda zarar görmüş ve seyrekleşmiş yerlerde tamamlama yapabilirsiniz
Mantar hastalıklarına karşı bordo bulamacı uygulaması ve bakırlı ilaçlarla koruma ilaçlaması yapabilirsiniz
Budama işlemlerini tamamlayınız