Nezir FIRTINA
Yıldız Korusu ve Seralar Şefi
nezir.firtina@ibb.gov.tr
12.02.2013

MEYVE FİDANI SEÇİMİ VE DİKİMİ

Kendi eliyle yetiştirdiği meyveleri kim yemek istemez ki? ACELE EDELİM. Şubat ayı sonu Mart ayı ortalarına kadar çıplak köklü meyve fidanını toprakla buluşturmanın tam zamanı. Çıplak köklü meyve fidanları Sonbahar - İlkbahar arasında dikilmelidir. Dikim için zaman azaldı.

Fidan dikim zamanı dikim yapılacak yerin iklim şartlarına göre değişir. Kışı soğuk geçen, az kar yağan ve toprağın donma tehlikesi olan yerlerde fidan dikimi erken ilkbaharda ağaçlara su yürüme dönemine kadar yapılabilir. Don tehlikesi olmayan yerlerde sonbahardan başlayarak ağaçlara su yürüme dönemine kadar dikim yapılabilir. Bu bölgelerde en uygun dikim zamanı sonbahar döneminde ağaçlar yapraklarını döktükten sonra, soğukların başlamasına kadar olan zamandır.

Meyve fidanları dikildikleri yerde kalacağından dikim yerinin seçimine özen gösterilmelidir. Bahçe tesis edilecek yerin yanlış seçimi daha sonra telafi edilemez ve üreticiyi önemli derecede zararlara uğratır. İklim özelliği olarak yetiştirilecek meyve çeşidi o yörede ekonomik olarak yetiştirilmeye uygun olmalıdır.

Fidan Alırken Dikkat edilecek hususlar

  • Seçilecek fidanın sertifikalı olup olmadığına dikkat edilmeli, bu yüzden mutlaka üzerinde etiket olan fidanlar tercih edilmelidir.

  • Kökleri açıkta kalmış, kazık kökleri yaralanmış, fidanlar alınmamalıdır.
  • Saçak köklerin iyi gelişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

  • Gözleri uyanmaya başlamış, fidanlar alınmamalıdır.
  • Aşırı ince ve aşırı kalın gövdeli fidanların toprakta tutumu güç olacağından, bu tür fidanlar tercih edilmemelidir.
  • Fidan alınırken aşı yerine çok dikkat etmek gerekir. Mutlaka anaç ile kalemin kaynaşma yerini görmemiz ve aşılı olduğuna ikna olmamız gerekir.
  • Alacağımız fidanın kökünde ur, gövdesinde kabuklu bit ve benzeri hastalık ve zararlılar olmamalıdır

Dikilecek meyve fidanının dikim budaması dikimden önce yapılmalıdır. Kökleri kopuk, yaralı, kurumuş, fazla uzun, üst üste gelmiş kökler budanarak ayıklanır. Taç kısımları dallı ise dalların üzerinde 2-3 göz kalacak şekilde dallar budanır.

Meyvecilik yapılacak yerde sulama suyunun bol ve kaliteli olması gerekir. Taban suyu meyvelerin büyüme döneminde 1 metreden daha az olmamalıdır. Topraktaki taban suyu derinliğinin 2 m olması meyve ağaçları için uygundur.

Seçilen arazinin toprak özellikleri derin, geçirgen, organik maddece zengin, tınlı, killi-tınlı yapıda olmalıdır. Toprak PH’ sının 5-7 arası olması meyve ağaçları için uygundur.

Fidan çukurunun açılması sırasında toprak çok nemli ve kesekli olmamalı, toprak kolay parçalanabilir olmalıdır. Meyve fidanı dikilecek arazi derin sürülerek pulluk tabakası kırılır, tesviye edilerek fidan dikimine hazırlanır, fidan çukurları işaretlenir. Fidan çukurları dikimden en az 2-3 gün önceden açılmalıdır

Fidanlar dikime hazırlandıktan sonra dikim tahtası yardımıyla dikimleri yapılır. Fidanların dikimi esnasında fidan çukurunun üstünden ayrılan toprağa 2-3 kürek yanmış ahır gübresi ve 200-300gr DAP (Diamonyum fosfat) veya süper fosfat gübresi ile iyice karıştırılarak fidanın yerleştirileceği kısım kümbet şeklinde oluşturulur. Fidan köklerinin altı boş kalmayacak şekilde; taş, kesek gibi köklere zarar verebilecek cisimler ayıklanarak aşı yeri toprağın 3-5 cm üstünde kalacak şekilde çukura yerleştirilir. Köklerin üstüne biraz toprak örtülür ve fidanın çukurunun her tarafındaki toprak iyice çiğnenerek köklerin toprakla teması sağlanır. Fidan çukuru tamamen doldurulur ve aşı yeri açıkta bırakılır. Bu işlemler yapılırken toprağın çökme mesafesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Dikim tamamlandıktan sonra can suyu verilir.

Fidan çukurunun dışından sulama çukuru açılarak sulama esnasında fidan gövdesinin ve kök boğazının direk olarak su ile teması önlenerek hastalık faktörlerinin bulaşması önlenmiş olur.

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Tırmanıcı bitkilerin düzensiz dallarını ve duvar çalılarının cam ve kapı çerçevelerine uzananları budayın. Hızlı tırmanıcıları budarken yeni dalların gelişmesi için yeterli yeri bırakın.
Mevsim itibari ile kar yağışı olan bölgelerde bitkilerin üzerindeki karlar sürekli temizlenmeli soğuğa duyarlı bitkiler sarılmalıdır.
Bahçe ekipmanlarının bakımı, temizlenmesi yeni sezona hazırlanması için uygun aydır.
Benjamin ve aşk merdiveni bitkilerinize sıvı besin verin.
yağış olmayan günlerde süs ve meyve ağaçlarının budamasını yapılır.Budamadan sonra yaralar özel macun ile kapatılır.
Bitki diplerini kuru yosun ya da ağaç kabuklarıyla örtebilirsiniz.
Çok yıllık bitkilerin kuru dallarını temizleyin.
Çimlerin üzerinde kuru yaprak bırakmayın.
Aralık ayı boyunca bahçede yapılacak işler yok denecek kadar azdır.