Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
20.05.2013

ORKİDELERİN ÇOĞALTILMASI

Cattleya çoğaltılması tohum veya kök boğasında bitkiyi ayırma ile yapılmaktadır. Çiçeklenmesini tamamlamış olan Cattleya orkidesi kök boğazından ikiye ayrılarak ayrı saksılara dikilir. Böylece yeni yavru bitkilerimize kavuşmuş oluruz.

[ Cattleya türü orkidenin basit olarak çoğaltılması ]

 

[ Yeni bir Cattleya orkidesi ]

 

Vanda orkidesi çiçekleri geçtikten sonra çiçek sapları kesilir. Ana gövdeden yeni sürgünler veriler. Bu sürgünlerin kök gelişmesi oluştuktan sonra elle ayırma yaparak ayrı ortamlara alınırlar. Böylece vanda orkidelerinin çoğalmaları sağlanmış olur.[ Vanda orkidesinin elle ayrılması ]

 

[ Ayrılmış yeni bir yavru bir vanda orkidesi ]

 

Cymbidium, bir saksı içerisinde çok sayıda yumrusu bulunan orkide ayrılarak çoğaltılmaktadır. Saksıdan çıkarılan bitkimizin köklerindeki karışım tamamen temizlenmelidir. Ayrılmış olan orkideler büyük saksılara yeni karışım ile dikilmemelidir.

[ Cymbidium, orkidesinin yumrularının bölünerek ayrılması ]

 

[ Ayrılmış Cymbidium yumrusunun saksıya dikilmesi ]

 

Phalaenopsis türü orkidelerin çoğaltılması, yeni bitkilerin elde edilmesi daha kolaydır. Bitkimizin kök boğazından çıkan sürgünden çiçekleri açtığı gibi aynı sürgünden yeni orkideler çıkarır. Bu yavru orkideler keskin bir makas ile kesilerek sürgünden ayrılır. Daha sonra hazırlanmış olan karışım ile beraber saksıya dikilir.

[ Phalaenopsis orkidesinin sürgününden çıkan yeni orkideler ]

 

[ Kesilerek ana bitkiden ayrılarak yeni bir saksıya dikilmiş Phalaenopsis ]

 

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdür Yardımcısı Sn. Mustafa ÖZKAN´a; bu makalede bizlerle paylaştığı birbirinden güzel fotoğraflar için çok teşekkürler...

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler.
Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır.
Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer.
Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, kurumaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.
Çim alanlarını düzenli biçme işlemi sona erer.
Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir.
Salon bitkilerinin kışa hazırlık bakımlarının yapılması gerekir.