Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
17.05.2013

ORKİDELERİN SICAKLIK VE IŞIK İSTEKLERİ

Cattleya, Orchidaceae ailesinin bir türüdür. İlk bakışta göze hoş gelmeyecek görüntü verseler de bulundukları ortamlara verdikleri enfes kokuları ile bilinirler. 20 – 25cm uzunluğundaki yaprakların ucundan tomurcuklar çıkararak çiçek açarlar. Çiçekleri solduktan sonra sap dibinden kesilir.

Gündüz ve gece sıcaklık değerleri farklıdır. Gündüz ideal sıcaklığı 20 – 22 oC olmalıdır. Gece sıcaklığı ise 15 – 18 oC idealdir. Direkt güneş ışığından bitki zarar görür. Bol ışıklı veya yarı gölge yerlerde bulundurulmalıdır. Büyüme ve gelişme dönemlerinde sulamasına önem verilmelidir. Bu dönemlerde neme fazla ihtiyaç duyarlar.
              

 

Cymbidium, Orchidaceae ailesinin diğer bir türüdür. Özellikle çiçekleri kesme çiçekçilikte kullanılmaktadır. Tek bir dalında açmış olarak 14 -16 adet çiçek bulunabilir. Kesilerek vazolarda uzun süre canlılığını koruyabilir. Bitkinin gelişme dönemlerinde serin bir yer, ışıklı bir ortam isteyen bir bitkidir. Yapraklarının koyu yeşil renkte olması yeterli ışık aldığını gösterir. Acık havalarda da yetiştiği için sıcaklığa oldukça dayanıklı olup 23 – 28 oC arasında gelişme gösterir. Kış aylarında gece 12 -15 oC gündüz 18 - 24oC sıcaklık ister. Bitkimiz tomurcuklu döneminde ideal bir tomurcuklanma için 14 – 18 oC sıcaklık olmalıdır.

Vanda, Orchidaceae ailesinin bir başka türüdür. Çiçek açtıklarında cam vazoların içerisine yerleştirilerek büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bu orkide türü, topraksız ortamlardaki güzelliği ile de ilginç bir bitkidir. Görselliğini cam vazolarda sergiler. Sadece sulama zamanı köklerinin su dolu kap içerisinde yaklaşık 30 dakika bekletilerek su ihtiyacı karşılanır. Sıcaklığa bağlı olarak 3–4 gün suya ihtiyaç duymaz. Ancak köklerinde beyazlama başladığında tekrar suya ihtiyaç duyduğu anlaşılır. Sıcaklık isteği bakımından vanda orkideleri gündüzler 22–24 oC, geceleri ise 15–20 oC olmalıdır. Güneş ışığına ihtiyaç duyar ancak yaz aylarında öğlen yakıcı güneş ışığından kaçınmalıyız. Koyu yeşil yaprakların ışığa ihtiyacı olduğunu, sararmış yaprakların ise bitkinin aşırı ışığa maruz kaldığını gösterir. Yaprakların acık yeşil olması orkidenin tam ışık aldığının göstergesidir.

 

Phalaenopsis, Orchidaceae ailesinin ev ve iş yerlerinde en fazla kullanılan türüdür. Çiçekleri oldukça fazla renklere sahip olması yanında bakımının da kolay olması bu orkide türünün popileritesini artırmıştır. Çiçekler bitki üzerinde 9 hafta ile 13 hafta kalabildikleri gibi yılda iki defa çiçek açabilirler. Nemli ortamlarda çok fazla hoşlandığı için zaman zaman yapraklarına su püskürtülmelidir.

Phalaenopsis’ ler gelişme dönemlerinde yüksek sıcaklık isterler. Bu dönemde 24 - 28oC sıcaklık isterken, çiçekli dönemlerinde ise 18 - 21oC de ideal gelişme gösterirler. Gölge alanları tercih ederler. Sonbahar aylarında ( Ekim – Kasım ) 20 - 25 gün orkidemizi düşük sıcaklıklarda bırakmak iyi bir tomurcuklanma için gereklidir.
 

Orkidelerde çiçeklenme döneminde sıcaklık isteği 2 – 4oC düşük olması isterler. Bilinenin aksine genelde orkideler çiçekli dönemlerinde, sıcak ortamları değil ılık ortamları tercih ederler. Ilık ortamlarda orkidelerin çiçeklerinin ömürleri uzun oldukları gibi daha sağlıklı ve büyük olurlar. Sıcak ortamlarda kısa sürede çiçeklerinde dökülmeler ve sararmalar meydana gelir.

 

 

 

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Çim alanlarını düzenli biçme işlemi sona erer.
Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır.
Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer.
Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler.
Salon bitkilerinin kışa hazırlık bakımlarının yapılması gerekir.
Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir.
Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, kurumaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.