Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
01.03.2013

SALON BİTKİLERİNDE BUDAMA

Dış mekan süs bitkilerinde olduğu gibi salon bitkilerinde de budamaya ihtiyaç vardır. Budama ile bitkilerin gençleşmesi, formunun düzeltilmesi ve bol çiçek açmaları sağlanır. Bitkilerin budama zamanı türlere bağlı olarak değişmekle beraber genellikle ilkbahar ayında ve saksı değişim zamanı yapılır. Çiçekli bitkilerin budanması ise çiçeklerinin solmasından sonra yapılır. Solmuş çiçekler bitkiler üzerinde kalır ise bitkinin gücü azaldığı gibi göze bitkimiz hoş gelmeyen bir görünüm kazanır. Budama sayesinde solmuş çiçeklerin bitki üzerindeki kötü görünüm düzeltilmiş olur. Yaprakları değişik nedenlerden dolayı sararmış ve kurumuş dallar keskin bir budama makası ile kesilerek bitkiden uzaklaştırılır.

 Yaprakları çeşitli nedenlerden dolayı sararmış olan bir salon bitkisi  

 

   

 Sararmış olan yaprakların keskin bir makas ile kesilerek temizlenmesi

 

Yaprakları sararmış ve çiçekleri solmuş salon bitkisinin budanarak daha güzel görünüm kazandırılmış hali

Bitkilerdeki budamanın bir başka nedeni ise form ve şekil vermek amacıyla yapılır. Bitkimizin dallarının gelişi güzel büyümesi ile formunda bozulmalar meydana gelebilir. Ayrıca evimizin ya da iş yerimizin içerisinde aşırı büyümeler sonucu bitkilerimiz fazla yer kaplar. Budama ile boyutları küçültülen bitkiler daha az yer kaplarlar. Bitkilerimizin alttan dallanmalarını sağlamak ve bodurlaştırma işlemi budama yapılarak sağlanır. Bu sayede budamaya elverişli olan salon bitkilerine istediğimiz şeklide vermiş oluruz. Budama sonucu bitkiden alınan dal veya gövde parçalarında çelikleme yöntemi ile yeni bitkiler elde edebiliriz.

Aşırı büyüme sonucu formu bozulmuş olan bir salon bitkisi

 

Keskin bir makas ile budama

 

Budama sonucu formu düzeltilmiş salon bitkimiz. Bu sayede alttan dallanması sağlanmış, düzgün şekil verilerek ev veya iş yerimizin en güzel köşesine rahatlıkla yerleştirebileceğimiz hale gelmiştir.

Aşağıdaki resimlerde aşırı derecede boylanmış ve formu bozulmuş olan salon bitkisinin budanması görülmektedir. Bitki derin budanarak boyutları küçültülmüştür. Bu şekilde budama ile bitkimizin alttan dallanması sağlanmaktadır.

 

 

SALON BİTKİLERİNİN TEMİZLENMESİ VE HAVALANDIRILMASI
Kapalı ortamlarda bulunan salon bitkilerinin yapraklarında zamanla toz birikimi meydana gelir. Bu tozların temizlenmesi gerekir. Aksi durumda bitkilerimiz cansız ve soluk renkli görünürler. Yapraklardaki gözenekleri tıkayarak bitkinin solunumunu güçleştirir. Dış mekanlardaki bitkilerde biriken tozlar yağmur ve rüzgarlar sayesinde temizlenirken salon bitkilerinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Temizlemede kullanılacak su oda sıcaklığında olmalıdır. Temizleme işlemi gölge bir yerde yapılmalıdır. Kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Piyasada hazırlanan temizleme maddeleri bitkimizin bir bölümünde denendikten sonra kullanılmalıdır. Sabun kullanmada bir sakınca yoktur ancak deterjan kullanılmamalıdır. Temizleme sırasında yeni sürgünlere dikkat edilmelidir. Yaprakların sık sık temizlenmesi bitkilere zarar verebilir. Sünger veya bez parçası ile temizleme yapılırken bir elle yaprağın altından destek verilmelidir. Yağmurlu günlerde bitkilerimizi yağmurun altında bırakarak temizleme işlemini yapabiliriz. Ancak hava soğuk ise bitkimizi soğuktan korumalıyız.

İnsanlar yaşadığı ortamlarda temiz havaya ihtiyaç duyduğu kadar salon bitkileri de temiz havaya ihtiyaç duyarlar. Bitkilerin bulundukları ortamın karbon dioksit alıp oksijen vermeleri bu durumu değiştirmez. Uzun süre kapalı ortamlarda kalan bitkilerin gelişmeleri zayıflar ve hastalıklara karşı dirençleri azalır. Kış mevsiminde salon bitkilerinin bulunduğu ortam dışarıya göre havası daha kurudur. Havalandırma sayesinde bitkinin istediği nem sağlanmış olur. Bitkiler havalandırma yapılırken hava akımına maruz bırakılmamalıdır.

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Salon bitkilerinin kışa hazırlık bakımlarının yapılması gerekir.
Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi sona erer.
Çim alanlarını düzenli biçme işlemi sona erer.
Ekim ayı itibariyle bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir.
Çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır.
Kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler.
Bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, kurumaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.