Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
06.02.2013

SALON BİTKİLERİNDE SAKSI DEĞİŞTİRME

Sağlıklı bir salon bitkisi yetiştirmek, güzel çiçek açmalarını ya da büyümelerini sağlamak için zamanı geldiğinde saksı değişimi yapılması gerekir. Saksı değişim zamanının bilinmemesi veya gereksiz yere zamansız saksı değiştirmek salon bitkilerinin gelişmelerini olumsuz etkiler.

Bitkiler arasında saksı değişim zamanında farklılıklar olsa da genel kural olarak Şubat ayı sonu veya Mart ayı içerisinde yapılır. Kullanılacak saksının toprak, seramik veya plastik olması tercihe bağlıdır. Toprak saksılar doğaldırlar. Diğer saksılara göre bitkiler bu saksılarda biraz daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Kolay kırılırlar ve plastik saksılara göre renk seçenekleri azdır. Plastik saksılar hafiftirler, saksı değişimi ve temizlenmeleri kolaydır.

Saksı toprağı (çiçek toprağı ) olarak son yıllarda torf kullanılmaktadır. Torf bitki besin elementleri bakımından fakirdir. Bu yüzden tek başına kullanılmamalıdır. Çiçekçilerde yada çiçek satışı yapılan yerlerde hazır paketler halinde çiçek toprağı satışa sunulmaktadır. Bitki çeşitlerine göre değişmekle beraber çiçek toprağının içerisinde torf, kompost, perlit ve poza taşı bulunmalıdır.

Salon bitkileri saksı içerisinde bulunan topraktan besin alarak büyürler. Zamanla saksı içerisindeki toprakta besin elementleri azalması bitkinin gelişmesinin yavaşlamasına sebep olur. Salon bitkisinin yapraklarında sararmalar ve sürgünleri cılız olur. Bu durumdaki bitkilerin zarar görmemesi için saksının ve toprağının değiştirilmesi gerekir.

Saksı değiştirmeyi gerektiren bir başka neden ise bitkinin üst kısımları ile birlikte köklerde gelişme göstererek saksı içerisinde yetersiz hale gelmesidir. Bu durumdaki bitkinin saksısında toprak kalmamıştır. Bitki kökleri en alt kısımda kuş yuvası gibi sarmal bir yapı oluşturur. Bu yapı bitki gelişimini olumsuz etkiler. Bitki fazla su ister ve verilen su saksı altından hemen çıkar. Bitki köklerinin saksının alt deliklerinden dışarı çıkması da toprağının ve saksısının değişmesi gerektiğini gösterir. Gelişme döneminde bile böyle durumlar ile karşılaşılırsa bitkilerin saksıları değiştirilir.

Hastalıklı bitkilerin yıl içerisinde her zaman bakımları yapılarak saksıları değiştirilebilir. Hastalıklı kökler ile kurumuş yapraklar saksı değişim esnasında bitkiden budanarak uzaklaştırılmalıdır.

Saksısı değişmesine karar verdiğiniz salon bitkisinin saksı değişim aşamaları:

Aşama 1 : Değişimde kullanılacak olan saksı eskisinin bir boy büyüğü olmalıdır. Çünkü bitki büyük saksılarda kök gelişimini tamamlaması uzun süre alır. Büyük saksı kullanılması durumunda fazla yer kaplarlar.

 

Aşama 2 : Bitki saksılarının alt kısımları mutlaka delik olmalıdır. Toprak doldurulmadan önce saksının en alt kısmına taş veya kırık toprak saksı parçaları konulmalıdır. Bu sayede saksı içerisinde fazla su birikimi olmaz. Fazla su bitki köklerinin çürümesine dolayısıyla bitkinin kurumasına neden olur.

 

Aşama 3 : Bitki saksıdan kolay ayrılabilmesi için çok az bir sulama yapılabilir. Ayrıca saksı kenarlarına hafif vurularak köklerin saksıya yapışık olanların ayrılması sağlanır. Resimde görüldüğü gibi bitki elle saksıdan kökleri zarar görmeden çıkarılmalıdır. Bitki saksıdan çıkınca köklerine bakılmalıdır. Saksı deliğinden dışarı çıkan ve uzamış olan kökler keskin bir makas ile kesilmelidir. Eski toprak hafif ayıklanmalı veya silkelenmelidir.

 

Aşama 4 : Bitkimizi yeni saksıya yerleştirmeden önce saksı tabanına bir miktar karışım toprak konulur. Bitki saksısına yerleştirilir ve sulama payı olarak 2 - 3 cm boşluk bırakılır.

 

Aşama 5 : Saksıya yerleştirilen bitkinin etrafı daha önce hazırlanmış olan karışım toprak ile doldurulur. Toprak el ile hafif bastırılmalı ancak köklere zarar verilmemelidir.

 

Aşama 6 : Saksı değişimi bittikten sonra toprak tümüyle nemli hale getirilmelidir. Daha sonra bitkinin ihtiyacı kadar su verilmelidir. Saksısı yeni değiştirilmiş bitkiler yarı veya hafif gölge yerlerde bir süre bekletildikten sonra esas yerine konulmalıdır. Ayrıca bitkilerin yeni kökleri oluşmadan önce 4-6 hafta süreyle gübre verilmemelidir.

 

 

Bir sonraki yazımız ´Salon Bitkilerinde Sulama´ ile ilgili olacaktır...

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Yazlık mevsimlik çiçeklerin dikim yerleri hazırlayabilirsiniz.(belleme,çapalama,tırmıklama)
Ligustrum (Kurtbağrı) gibi çit bitkileri bu ay budanabilir.
Çimlerinizi Azot ve Potasyum ağırlıklı gübreler ile gübreleyerek besleyiniz.
Çim tohumu ekimini bu ayda yapabilirsiniz.
Kışlık mevsimlik çiçekler bu ayda sökülmeye başlanır.(Çuha çiçeği,menekşe çiçeği,şebboy vs.)
Yazlık mevsimlik çiçekleri bu ayda dikmeye başlayabilirsiniz.(Begonya,cam güzeli,kadife vs.)
Mayıs ayında çimlerde sulamayı sabah 06:00–09:00,öğleden sonra 16:00–20:00 saatleri arasında yapınız.
İlaçlamalarınızı yağışlı havalarda ve günün öğlen saatlerinde (10:00–16:00) yapmayınız.
Güllerinizde yaprak bitlerini görürseniz ilaçlama yapınız.
Kaplı fidan dikimi her mevsim yapılabilir.
Ağaçlarda sulamaya başlanmalıdır.
Çim biçimlerini her hafta düzenli olarak yapınız.
Çimler arasındaki yabancı otları temizleyiniz.
Hava durumuna göre çimlerinizi düzenli sulayınız.