Ekrem ŞAHİN
Ziraat Mühendisi
ekrem.sahin@ibb.gov.tr
19.02.2013

SALON BİTKİLERİNDE SULAMA

Salon bitkilerinin yetiştiriciliğinde en önemli konuların başında sulama gelmektedir. Bitkilere su vermeden önce suya ihtiyacı olup olmadığını iyi belirlemek gerekir. Bitkilere verilecek fazla suyun yarardan çok zararı olduğunun bilinmesinde fayda vardır. Her bitki aynı oranda suya ihtiyaç duymadığı gibi aynı şekilde de sulanmaz. Sulama şekli olarak bazı bitkiler yapraktan sulanırken bazıları sulama tabağına su konularak sulanır. Ev ve işyeri ortamında olan bitkilerin sulanmalarında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Direk musluktan alınan su ile sulama yapılmamalıdır. Böyle durumda mutlaka su dinlendirilmelidir. Özellikle kış aylarında musluk suları soğuk olduğunda suyun sıcaklığı oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletildikten sonra sulamada kullanılmalıdır. Ayrıca şebeke suları klor ihtiva ediyorsa bitkiler için uygun değildir. Mutlaka kullanmak gerekiyorsa su bir müddet bekletildikten sonra kullanılmalıdır.

Salon bitkilerinin en çok sevdiği su yağmur suyudur. Yağmurlu günlerde evimizin balkonunda ya da bahçesinde yağmur suyu biriktirip bu suyu bitkilerimizin sulanmasında kullanabiliriz.

Salon bitkileri büyüme döneminde dinlenme dönemine göre suya daha fazla ihtiyaç duyarlar. Çiçekli bitkiler çiçek açmaya başladıklarında sulama biraz azaltılmalıdır. Çiçeği dökülene kadar çiçeklerine su değecek şekilde sulama yapılmamalıdır. Eğer çiçeklerine su değerse çürümeler meydana gelir ki bu istenen bir durum değildir. Fazla sulama çiçeklerin açılmadan dökülmesine neden olabilir.

Toprak yapısında olan saksılar gözenekli olduğunda suyun kap yüzeyinin yanında saksı kenarındaki gözeneklerden de su kaybı olur. Bu durumda toprak saksılara verilen su miktarı plastik saksılara göre daha fazla olmalıdır.

Salon bitkilerine su, sulama tabaklarına konularak verilebilir. Bu sayede bitki suyu emerek bünyesine alır. Bir kova su doldurularak, salon bitkisinin sadece saksısı su dolu kovanın içerisinde bir müddet bekletilerek de sulama yapılabilir. Özellikle çiçekli bitkilerin (menekşeler, çuhalar, siklamenler, açelyalar v.b ) sulanması bu şekilde yapılmalıdır. Bu sayede saksı toprağı tümüyle nemli hale gelir ve su bitkinin çiçeklerine değmemiş olur.


Saksı tabaklarında kesinlikle su birikiminin olmaması gerekir. Bitkiye verilen su saksı tabağında toplanıyorsa bitki su istemiyor demektir. Tabakta biriken su boşaltılmalı aksi takdirde köklerinin çürümesine neden olur.

Genel kural olarak salon bitkileri sıcak olan öğlen saatlerde sulama yapılması uygun değildir. Gelişme dönemleri olan İlkbahar ve Yaz aylarında bitkilere en uygun akşam saatlerinde su verilmelidir. Bitkinin bulunduğu ortamda nem oranı da sulamayı etkileyen önemli bir etmendir. Hava nem oranı yüksek ise bitkiye daha seyrek su verilmelidir.

Sulama yapılacak olan salon bitkisine su yavaş yavaş verilmelidir. Bu şekilde bitki toprağının tümü nemli hale getirilmiş olur. Saksıya her gün az miktarlarda su vermek yanlış ve zararlıdır. Bu durumlarda su toprağın her yerine ulaşmaz ve saksı toprağının bazı kısımlar kuru kalabilir.

 

Bazı salon bitkileri topraktaki nemin gelişmeleri için yeteli olmayabilir. Bu durumdaki bitkiler bulundukları ortamın daha fazla nemli olmasını isterler. Yaz aylarında nemin düşük olması ve kış aylarında kalorifer kenarlarına yerleştirilen bitkiler daha fazla neme ihtiyaç duyarlar. Bitkilerin bu ihtiyaçları yapraklarına su püskürtülerek giderilebilir.

Bitkilere su verilmesinde ki en önemli kıstaslardan birisi de saksıdaki toprağın su tutma kapasitesidir. Su tutma kapasitesi yüksek olan toprakların sulama aralıkları uzun tutulmalıdır. Ayrıca önemli bir husus da ev ve iş ortamlarındaki sıcaklıktır. Sıcaklık yüksek olursa saksı toprağındaki su buharlaşması fazla olacağından sulama periyotları kısalır. Saksı toprağına parmaklarımız ile dokunduğumuzda nem hissedilmiyorsa bitkinin suya ihtiyacı olduğu anlaşılmalıdır.

Bitkiler susuz kalınca yapraklarında dökülmeler, kıvrılmalar, aşağıya doğru sarkmalar ve solmalar görülür. Saksı toprağını renginde açılmalar, çatlamalar ve sertleşmekler görülür. Saksı toprağının nemli olup olmadığını parmaklarımız ile kontrol edebiliriz.

Acil suya ihtiyaç duyan ve susuzluktan yaprakları aşağıya doğru sarkmış iki adet salon bitkisi görülmektedir.

Susuzluktan yaprakları kıvrılan ve dökülen iki adet salon bitkisi görülmektedir. Ayrıca toprağın nemli olup olmadığının parmak ile kontrol edilmektedir.

 

 

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Yazlık mevsimlik çiçekleri bu ayda dikmeye başlayabilirsiniz.(Begonya,cam güzeli,kadife vs.)
Yazlık mevsimlik çiçeklerin dikim yerleri hazırlayabilirsiniz.(belleme,çapalama,tırmıklama)
İlaçlamalarınızı yağışlı havalarda ve günün öğlen saatlerinde (10:00–16:00) yapmayınız.
Ligustrum (Kurtbağrı) gibi çit bitkileri bu ay budanabilir.
Çimlerinizi Azot ve Potasyum ağırlıklı gübreler ile gübreleyerek besleyiniz.
Çimler arasındaki yabancı otları temizleyiniz.
Hava durumuna göre çimlerinizi düzenli sulayınız.
Çim tohumu ekimini bu ayda yapabilirsiniz.
Kaplı fidan dikimi her mevsim yapılabilir.
Kışlık mevsimlik çiçekler bu ayda sökülmeye başlanır.(Çuha çiçeği,menekşe çiçeği,şebboy vs.)
Güllerinizde yaprak bitlerini görürseniz ilaçlama yapınız.
Çim biçimlerini her hafta düzenli olarak yapınız.
Mayıs ayında çimlerde sulamayı sabah 06:00–09:00,öğleden sonra 16:00–20:00 saatleri arasında yapınız.
Ağaçlarda sulamaya başlanmalıdır.