Süreyya ALTUNIŞIK
Ziraat Mühendisi
sureyya.altunisik@ibb.gov.tr
14.08.2014

ŞİMŞİR TIRTILI

Diaphania perspectalis- Box Tree Moth -Box tree caterpillar

İstanbul´da park, bahçe ve koru alanlarındaki şimşirlerde ilk kez 2011 yılında görülmüş olan bu zararlı Zirai Mücadele Şefliği tarafından mücadelesi yapılarak kontrol altında tutulmuştur. 2012 yılında ise İstanbul genelinde şimşirlerde çok ciddi zarar vermiştir.

Bu türde ergin yaklaşık 4 cm’dir. Kanatlar beyaz renkte olup kanat çevresi kahverengimsi renktedir. Larvalar yeşil renkte ve üzeri siyah çizgiler ile beyaz benekler mevcut olup 40-45 mm boyundadır. Pupa ise açık kahverenginde 1.5-2 cm boyundadır.

Kışı iki yaprak arasında kokon içerisinde larva şeklinde geçirir. Tırtıllar İstanbul´da mayıs ayında görülmeye başlanmış ve eylül ayına kadar görülmeye devam etmiştir. Kelebekler yumurtalarını şimşir yaprağının kenarlarına veya alt yüzeyine bırakırlar. Yılda 2-3 döl vermektedirler.

Diaphania perspectalis tam başkalaşım (holometabola) geçirir. Bu türün yaşam döngüsü; yumurta - tırtıl (larva) – pupa – ergin olmak üzere değişir. Tırtıl döneminden ergin dönemini tamamlaması 25-30 gün arasında değişir. Dallar üzerinde ‘S’ şeklinde durması ile fark edilir.

Tüm şimşir türlerinde zararlı olmaktadır. Bu zararlı Almanya´da 2006 yılında; İsviçre ve Hollanda´da 2007 yılında; Fransa, İngiltere ve Avusturya´da 2009 yılında; Macaristan, Romanya ve Türkiye´de 2011 yılında görülmüştür. Avrupa´da Buxus microphylla, B. microphylla var. insularis, B. sempervirens ve B. sinica, Ilex purpurea, Euonymus japonicus ve Euonymus alata gibi süs bitkilerinde zarar yaptığı görülmüştür.

Ergin kelebek yumurtalarını şimşir yaprakları üzerine bırakır. Çıkan larvalar şimşir bitkisinin iç kısmına ağ örerek burada yaşarlar. Tırtıllar hemen hemen tüm şimşir yapraklarını ve sürgünleri yer. Aynı zamanda şimşirlerin yumuşak gövdelerindeki kabuk kısmını da kemirerek bitkinin tamamen kurumasına sebep olurlar. Eğer fark edilmezse çok kısa sürede şimşiri kuruturlar. Dışarıdan bakıldığında şimşire zarar verdiği anlaşılamamaktadır. Bundan dolayı düzenli olarak Nisan 15’ten itibaren şimşirlerin içlerini kontrol etmek gerekir.

 

MÜCADELE

 

Özellikle Nisan ayından itibaren ergin ve tırtıllar gözlenmelidir.


BİYOLOJİK MÜCADELE

Biyolojik olarak Bacillus thuringiensis var kurstaki adlı bakteri ile mücadelesi yapılmalıdır.

Kitin inhibitörü olan Diflubenzuron hem tırtıl hemde yumurtalarına karşı çok etkilidir.

Organik insektisit olan Neem ( Azadirachtin) kullanılır.


KİMYASAL MÜCADELE

İlaçlı mücadelede tablodaki aktif maddeli ilaçlar kullanılır.

 Makaleninn tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

www.kitapark.com/kitap.php

 


 

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Çim alanlarda biçme işlemi yapabilirsiniz
Bitkilerinize ilkbahar gübrelemesi yapabilirsiniz
Budama işlemlerini tamamlayınız
Çim alanlarda zarar görmüş ve seyrekleşmiş yerlerde tamamlama yapabilirsiniz
Havaların sıcaklık durumu ve bitkilerin su isteğini gözlemleyerek, gerekirse sulama yapabilirsiniz
Çimler Mart ayında daha hızlı büyümeye başlar.
Mantar hastalıklarına karşı bordo bulamacı uygulaması ve bakırlı ilaçlarla koruma ilaçlaması yapabilirsiniz