Pınar Tuba KARAMIZRAK
Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü Müdür Yardımcısı
tuba.bicmen@ibb.gov.tr
14.05.2013

SU BİTKİLERİ - SU BAHÇELERİ HAKKINDA

Canlıların bulundukları yerin koşullarına uyum sağlayarak, yaşamlarını sürdürmelerine adaptasyon denir. Bazı bitkiler, ya tamamen su içine gömülü olarak (sabit), ya yapraklarını ve çiçeklerini suyun dışına çıkararak ya da suyun içinde yüzerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu bitkilere, sulu ortamlara yaşamaya adapte oldukları için, su bitkileri ya da aquatik bitkiler denilmektedir. Su bahçeleri, akvaryumlar, yapay ve doğal havuz veya göletlerin yapımında, hareketli ve heyecan verici, aynı zamanda doğal bir görünüm için, su bitkilerinin başka bir deyişle aquatik bitkilerin rolü çok büyüktür. Çeşitli boylarda su bitkileri ve su öğesini kullanılarak, küçük bir bahçeden, büyük bir bahçeye kadar her tarz bahçede ilgi odağı yaratmak mümkündür. Renkli iskele ve köprüler, kenarlarda, irili-ufaklı kayalar ve çakıllar, arazi yapısı da göz önünde bulundurularak, şelaleler, kaskatlar, dereler ile su sesinin de etkisini kullanarak doğal bir görünüm elde edilebileceği gibi, daha modern çizgilerde yapılmış bir havuzu da su bitkileri ile renklendirmek mümkündür.

[ Resim 1: Su bitkileri kullanılmış bir havuz ]
Kaynak:www.perennial-garden-plants.com/perennial-gardening.html

 

[ Resim 2: Su hareketi ile bütünleştirilerek kullanılmış düzenleme ]
Kaynak: http://baansanruk.blogspot.com/2012/07/water-garden.html

 

[ Resim 3: Modern su bahçeleri ]
Kaynak: http://www.moma.org/visit/calendar/exhibitions/117
Kaynak: http://plushemisphere.com/2011/02/lost-house-modern-apartment-look-with-minimalist-interior-design/

Su bahçeleri; kurbağa, balık, uçan sinek ve böcekler için, hem gölge, hem barınak, hem de besin kaynağı sağlar. Kullanılan bitkiler, süs havuzunuzdaki suyun içindeki metalleri, amonyum, nitrat ve fosfor gibi maddeleri emer ve doğal bir ek filtre sistemi oluşturarak, daha kaliteli su sağlar. Bu sayede, bakım maliyetlerini düşürür. Ayrıca, oksijen sağlar. Balıkların bulunduğu süs havuzlarında veya göletlerde, fotosentez sayesinde balıklar ve diğer canlılar için, stressiz bir yaşam ortamı sağlar. Suyun aşırı ısınmasını önler.

Su bitkileri ile düzenleme yaparken;

Bitkiler, su öğesine ulaştırılıncaya kadar nemli tutulmalı ve uygulama yapılacak yerin iklimine yakın yerlerden temin edilmelidir.

Bitkiler, vejetatif olarak birbirinden farklı isteklere sahiptirler. Bazıları tamamen suyun içine gömülebildiği gibi, bazıları su kenarında, bazıları ise su yüzeyinde yüzerek yaşamlarını sürdürürler. Bitkilerin; toprak öznitelik istekleri, su derinliği istekleri göz önünde bulundurularak düzenlenmelidirler.

Su kenarında kullanılacak türler, bataklık türleri olarak da adlandırılırlar. 7,5 cm su derinliği onlar için yeterlidir. Bu türler, bahçe ile gölet arasında dengeli bir peyzaj geçişi için önemlidir (Örnek: Sagittaria spp, Typha spp., Lobelia spp., Caltha palustris, Myriophyllum aquatica, Iris laevigata, Alisma spp., Juncus spp. gibi). Bu türler kullanılırken, bitkilerin toprak istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; az asitli topraklarda Alisma türlerinin oluşturduğu topluluklar daha iyi gelişim gösterirken, Juncus türleri daha asitli toprakları sever.

Elodea spp., Ceratophyllum spp. gibi türler tamamen suyun içinde kalan türler, akvaryum planlarken kullanılabilecek türlerdir.

20 cm ve daha derin su içinde yaşayan türler, güneşi seven türler olarak adlandırılır. Bunlardan Lotus ve nilüferler (Lotus spp. ve Nymphaea spp.) durgun suları severler. Görsel zenginliğinin yanı sıra, balıklar için de gölge alanlar oluşturmak için tercih edilebilecek türlerdir (Nymphaea spp., Orontium aquaticum, Nelumbo spp., Nymphaea spp., Victoria spp., Nuphar lutea, Cyperus papyrus, Acorus calamus, Iris pseudacorus, Calla palustris, Butomus umbellatus gibi).

Plastik kaplar kullanılacak ise; plastik kabın altında mutlaka delik açılmalıdır. Özel geliştirilmiş, keçeli topraklar kullanılarak dikimi yapılan türler olduğu gibi, bazı türler saksı ile gömülürler. Bu türleri kullanırken, saksıları çakıl taşları ile gizlemek mümkündür. Havuz veya göletin içinde bitki cepleri oluşturulabileceği gibi, etrafında da inşaat aşamasında bitki cepleri oluşturulabilir. Tamamen tasarıma göre değişen bu durum, uygun bitki seçimiyle başarılı bir uygulama sağlar.

Başarılı bir su bahçesi için, özenli ve dikkatli bir yapım aşaması şarttır. Mimari ve teknik konularda olduğu gibi bitki seçiminde de aynı itina gösterilmelidir. Güvenlik önlemleri de göz önünde bulundurularak yapılan, estetik bir tasarım, park ve bahçeler için, huzur verici, keyifli, heyecan verici ortamlar yaratmak için oldukça güzel fırsatlar sunmaktadır.

Su bitkileri için likit gübreler olduğu gibi, saksıda kullanılan su bitkileri için, granül gübreler de kullanılabilir. Ayrıca, yüzen su bitkileri için, büyüme sezonu boyunca, tablet gübreler kullanılabilir.
(Kaynak: : http://www.extension.iastate.edu/Publications/RG604.pdf)

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Temmuz´un ilk haftası, güllerin göz aşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklar da bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Bitkilere verilen sulama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı formlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.