Planlanan Projeler

Nilüfer Parkı Peyzaj Projesi

Nilüfer Parkı Peyzaj ProjesiProje alanı İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi , Selimpaşa Merkez Mahallesi’nde bulunmaktadır. Proje alanı Haliç sahilinde yer almakta olup, Miniatürk ve Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsüne komşudur. Bu projeyle İstanbul halkının nilüfer hakkında bilimsel bilgi edinmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Projenin toplam alanı 32588 m²´dir. 19318 m²´si yapısal alan 12777.91 m²´si yeşil alan olarak planlanmıştır. Alanın 795 m²´si çocuk oyun alanı ve bu alanda da 4 adet oyun grubu engeli çocukların kullanımı düşünülerek projelendirilmiştir. 3370 m² Nilüfer sergileme havuzları, 2227 m² Nilüfer Meydanı Havuzu yapılacaktır. Erişilebilirliliğin sağlanması için ; 153.76 m kılavuz yol, 32.58 m² ikaz döşemesi, 1623.93 m ikaz bordürü ve görme engelliler için kabartma harita yapılacaktır.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Temmuz´un ilk haftası, güllerin göz aşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklar da bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Bitkilere verilen sulama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı formlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır.
Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.