Tamamlanan Projeler

Emirgan Korusu Kaskatlı ve Şelaleli Süs Havuzu

Emirgan Korusu Kaskatlı ve Şelaleli Süs HavuzuGüvenli ve verimli olmayan dalgıç sistemden santrifüj sisteme geçilmesi için revizyonu ön görülmüştür. Bu bağlamda aşağıda belirtilen revizyon çalışmaları yapılmıştır. MEKANİK; Dalgıç pompa sistemi ile çalışmakta olan havuz; mekanik aksamlarında oluşan sık arızalardan, dalgıç pompalarda oluşabilecek elektrik kaçakları, tamirat güçlüğünden kuru tip sisteme çevrilmesine karar verilmiş olup bu bağlamda sistem santrifüj pompaya çevrilerek havuzun güvenli ve daha verimli çalışması sağlanmıştır. Havuza yeni kollektör ilavesi yapılarak su akışındaki görsellik arttırılmıştır. İNŞAAT; Makine dairesi fayans kaplaması yapılarak fiziki durumu iyileştirilmiştir. Santrifüj pompa sistemine geçilmesi nedeniyle yeni tesisat yapılmış ve makine dairesinden havuza tünel kazılarak tesisat borularının geçişi sağlanmıştır. ELEKTRİK; Havuzun yeni çalışma durumuna göre elektrik panosu yapılmış ve invertör sistem ilavesi ile su akış hızı istenilen seviyede ayarlanması sağlanılmıştır. Led armatürler ve rgb kontrol üniteleri ile havuz gece çalışırken farklı renk geçişleri yapılmıştır.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı formlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Bitkilere verilen sulama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Temmuz´un ilk haftası, güllerin göz aşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklar da bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.