Tamamlanan Projeler

Sultanahmet Meydanı Süs Havuzu

Sultanahmet Meydanı Süs Havuzuİstanbul Sultanahmet meydanında mevcut süs havuzuna İstanbul için simge olmuş dokularla mimari değişiklikler için revizyonu öngörülmüştür. Bu bağlamda aşağıdaki revizyon çalışmaları yapılmıştır. İNŞAAT; Havuz çevresine İstanbul’un simgesi olmuş Adalar, Galata köprüsü, Ortaköy meydanı, Kızkulesi, Süleymaniye camii, Sultanahmet ve Ayasofya gibi yerlerin bulunduğu mozaik taşlar kullanılarak tablolar ve mermer kaplamalar ile su perdeleri yapılmıştır. Havuz derinliği azaltılarak standartlara uygun hale getirilmiş ve havuzun içi Selçuk’lu yıldızı deseni kullanılarak çini ile kaplanmıştır. Makine dairesi fayans kaplaması yenilenmiştir. MEKANİK; Fıskiyeler yenilendi, kollektör paslanmaza çevrildi, filtrasyon sistemi ilave edildi, Sistemin daha verimli çalışması ve arıza durumda müdahalenin kolay yapılabilmesi için pompa sayısı arttırıldı, tesisat aksamları yenilendi. ELEKTRİK; Elektrik panosu yenilendi, invertör sistem ilavesi yapıldı, Led armatürler ve rgb kontrol üniteleri yapıldı.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
YAZARLARIMIZ
   
BU AY YAPILACAKLAR
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Bitkilere verilen sulama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı formlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Temmuz´un ilk haftası, güllerin göz aşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklar da bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.